Δευτέρα 20 Οκτωβρίου 2014

Ευρωπαϊκό Κύπελλο/Μεσογειακό Πρωτάθλημα Τριάθλου Πρώτευσαν Μπλούμενφελντ και Πετρίνι – Στην 30η θέση ο Βίλτσεκ, στην 32η ο Χρόνης

Ευρωπαϊκό Κύπελλο/Μεσογειακό Πρωτάθλημα Τριάθλου
Πρώτευσαν Μπλούμενφελντ και Πετρίνι – Στην 30η θέση ο Βίλτσεκ, στην 32η ο Χρόνης
Ο Νορβηγός Κρίστιαν Μπλούμενφελτ από το Ισραήλ και η Ιταλία Πετρίνι κατέκτησαν τα χρυσά μετάλλια στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο τριάθλου που διεξήχθη σε Λουτράκι και Κόρινθο. Η Πετρίνι ήταν πρώτη και στο Μεσογειακό Πρωτάθλημα, ενώ αντίστοιχα στους άνδρες πρώτευσε ο Ισραηλινός Σαγκίβ. Από ελληνικής πλευράς, την καλύτερη θέση στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο κατέλαβε ο Νίκος Βίλτσεκ που ήταν 30ος ενώ δύο θέσεις πιο κάτω βρέθηκε ο Τζέιμς Χρόνης. Να θυμίσουμε ότι η διοργάνωση, στην οποία συμμετείχαν 200 αθλητές και αθλήτριες από 22 χώρες, συμπεριλαμβανόταν το καλαντάρι της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Τριάθλου ενώ τελούσε υπό την αιγίδα της Μεσογειακής Ομοσπονδίας Τριάθλου.
Στους ελίτ άνδρες η πρώτη θέση του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου, μετά από συναρπαστικό σπριντ στο τελευταίο ενάμιση χιλιόμετρο, κατέληξε στον Μπλούμενφελτ, ο οποίος τερμάτισε σε 54 λεπτά 17 δευτερόλεπτα. Ακολούθησε ο Ισραηλινός ΣαχάρΣαγκίφ με επίδοση 54.21, ενώ στην τρίτη θέση του βάθρου των νικητών ανέβηκε ο Ολλανδός Μάρκο Φαν ντε Στελ με χρόνο 54.28. Από ελληνικής πλευράς ο Νίκος Βίλτσεκ ήταν 30ος με 56.26, ενώ ακολούθησαν οι Τζέιμς Χρόνης (32ος, 56.56), Γρηγόρης Σουβατζόγλου (33ος, 57.02), Γρηγόρης Σκουλαρίκης (39ος, 1:02.44), Παναγιώτης Χριστοδουλόπουλος (41ος, 1:03.11) και Χρήστος Γαρέφης (42ος, 1:05.41). Η πρώτη τριάδα του Μεσογειακού Πρωταθλήματος ήταν κατά σειρά Σαγκίφ, Κίτι και Αλιό.
8.Άλμπερτ Παρένο (Ισπανία)
Στις ελίτ γυναίκες, η πρώτη τριάδα του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου ήταν αυτή που κατέκτησε και τα αντίστοιχα τρόπαια στο Μεσογειακό Πρωτάθλημα. Συγκεκριμένα, στην κορυφή της κατάταξης βρέθηκε η Έλενα Μαρία Πετρίνι από την Ιταλία (1:03.31) και ακολούθησαν οι ΑλέσιαΌρλα (Ιταλία, 1:03.32) και ΖουλίΝιβό (Γαλλία, 1:03.45). Στην τέταρτη θέση βρέθηκε η ΧάναΜάτισιακ από την Πολωνία με 1:04.18, ενώ την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσε η Τσέχα Τερέζα Ζιμοβιανόβα με 1:04.33.
Στα AgeGroups (ερασιτέχνες), την πρώτη θέση κατέκτησαν οι Άγγελος Μαυρογιάννης (κατηγορία C1, 1:03.42), ΝτάνιελΝόα (ΗΠΑ, κατηγορία C2, 1:04.30), Παναγιώτης Σιούτας (κατηγορία C3, 1:07.05), Σταμάτης Ρώμας (κατηγορία C4, 1:07.36) , Στέλιος Ανδρεάδης (κατηγορία C5, 1:04.57) και ΜάνιαΜπίκοφ (γυναίκες, 1:21.15).
Το Loutraki ETU TriathlonEuropeanCup&MediterraneanChampionship πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με την Περιφέρεια Πελοποννήσου, το Δήμο Λουτρακίου-Περαχώρας-Αγ. Θεοδώρων και το Δήμο Κορινθίων. Επίσημοι υποστηρικτές ήταν ο Τουριστικός οργανισμός ανάπτυξης και προβολής Λουτρακίου (LTO), η Μυθική Πελοπόννησος, η Ελληνική Αστυνομία Κορίνθου, το Λιμενικό Σώμα Λουτρακίου, το Πυροσβεστικό Σώμα Κορίνθου και η Ολυμπία Οδός.