Τρίτη 15 Δεκεμβρίου 2015

ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ Α.Ο ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ- ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΑΤΡΩΝ 31-29

Β΄ Εθνική Handball / 3ος Όμιλος
ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ Α.Ο ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ- ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΑΤΡΩΝ   31-29

Σημαντική νίκη σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι κατέκτησε ο ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ . Οι γηπεδούχοι παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα σε πολλά σημεία του 2ου ημιχρόνου κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα που είχαν σε όλο τον αγώνα.

Το πρώτο 30λεπτο ήταν ένας μονότονος για τους Βυζαντινούς, που μπαίνοντας από την αρχή δυνατά και με την δυναμική του κόσμου που έδωσε βροντερό παρών και με πολύ καλό προσανατολισμό στην άμυνα εγκλωβίζοντας τα ατού της Ακαδημίας και βγαίνοντας στον αιφνιδιασμό, κυρίως με τον Αικατερίνη έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 15-10.

Στο 2ο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και ποιο αποφασισμένοι να εκμεταλλευτούν σε πολλά διαστήματα το αριθμητικό τους πλεονέκτημα. Εκεί φάνηκε η στόφα και το πάθος των παικτών του Γιάννη Πανούση με όλους τους παίκτες να δίνουν το ΜΑΞΙΜΟΥΜ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΝΘΕΡΜΟΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΗΣ αυτής της συγκλονιστικής προσπάθειας, κράτησαν την νίκη.

Στο 58 . 39''ο Βυζαντινός με λιγότερο παίκτη λόγω διλεπτής (2΄) αποβολής  και ενώ το σκορ ήταν 30-27. Εκτελώντας το πέναλτι η Ακαδημία ευστόχησε κάνοντας το σκορ 30-28. Μετά το τάϊμ-άουτ που κάλεσε ο Πανούσης για να κατευθύνει την επίθεση, οι παίκτες του παρόλο και με λιγότερο παίκτη κατάφερε να κλειδώσει το ματς σκοράροντας, κάνοντας το σκορ 31-28. Αυτό που έκανε η Ακαδημία ήταν απλά να μειώσει 31-29 και στο τέλος να υπάρχει ένα ξέσπασμα χαράς από παίκτες και φιλάθλους της γηπεδούχου ομάδος.

Διακύμανση του σκορ ανά 5λεπτο
3-2,  5-4,  8-5, 9-7, 12-8, 15-10( ημίχ.)
17-13, 20-14, 22-17, 25-22, 27-24, 31-29 τελικό

Μετά το τέλος της 4ης αγωνιστικής η Ομάδα του Βυζαντινού φιγουράρει στην 1Η  θέση του 3ου ομίλου της Β΄Εθνικης Κατηγοριας, με 5 βαθμούς. Ακολουθεί η Ακαδημία Πατρών με 4 βαθμούς με ένα (1) παιχνίδι λιγότερο.